FAQ najczęściej zadawane pytania przez rodziców ... i nasze odpowiedzi

Wasze pytania

Wybierz odpowiednią grupę pytań i sprawdź odpowiedzi.

ZAPISY / PŁATNOŚCI / KONTAKT

Każdy przypadek rozpatrujemy indywidualnie. W takiej sytuacji staramy się umożliwić wzięcie udziału w innym turnusie lub zwracamy proporcjonalną część opłaty pomniejszoną o kwotę zaliczki.

Wpisujemy dziecko na listę rezerwową i w momencie zwolnienia się miejsca kontaktujemy się z Państwem.

Zapisać można się poprzez formularz na stronie półkolonii danego miasta lub bezpośrednio pod numerem 570 113 230 lub mailem zapisy@malygeniusz.org. Jeżeli po wypełnieniu formularza nie skontaktujemy się z Państwem w ciągu 48 godzin prosimy o kontakt.

Dostają Państwo pierwszego dnia kartkę, w której podany jest numer do kierownika półkolonii. Prosimy jednak o rozważne korzystanie z tej możliwości i telefony tylko w pilnych przypadkach. Jeżeli mają Państwo pytania odnośnie zapisów, płatności, grafiku etc. prosimy o kontakt pod numerem telefonu 570 113 230 lub zapisy@malygeniusz.org.

Jak najbardziej, osobom posiadającym kartę stałego klienta Małego Geniusza, przysługuje 5 % rabatu.

Dla klientów posiadających Kartę Stałego Klienta naliczany jest rabat w wysokości 5%. Od kwoty pomniejszonej o rabat 5% Uczestnik również może otrzymać jeden z przysługujących rabatów np. za zapisanie rodzeństwa lub udział w większej liczbie turnusów.

W przypadku rezygnacji z zajęć w trakcie okresu ich trwania zwracana kwota wynosi proporcjonalną część opłaty za zajęcia z wyłączeniem zaliczki. Zaliczkę uznaje się za 50% opłaty za cały kurs lub turnus.

ORGANIZACJA

Półkolonie będą organizowane w następujących terminach:

  • 29 czerwca – 3 lipca
  • 6 lipca- 10 lipca
  • 13 lipca – 17 lipca
  • 20 lipca – 24 lipca
  • 27 lipca – 31 lipca
  • 3 sierpnia – 7 sierpnia
  • 10 sierpnia – 14 sierpnia
  • 17 sierpnia – 21 sierpnia
  • 24 sierpnia – 28 sierpnia
Półkolonie dla dzieci odbędą się w szkołach w centrum Poznania, Łodzi, Krakowa, Gdańska, Lublina, Wrocławia oraz w Warszawie.

Ze względu na zajęcia programowe proponujemy odbierać dziecko najwcześniej o 16.45. Chcemy uniknąć sytuacji, że rodzice muszą stać pod salą i czekać, ponieważ dzieci często są pochłonięte tym co się dzieje i nie chcą wychodzić z zajęć.

Ze względów bezpieczeństwa prosimy o podanie takiej informacji na piśmie dzień wcześniej lub rano w momencie przyprowadzenia dziecka. Umożliwiamy odbiór dziecka tylko za okazaniem dowodu tożsamości ze zdjęciem.

Prosimy o zabranie obuwia na zmianę lub ubrania jeśli jest taka potrzeba. Na miejscu znajdują się napoje, jedzenie oraz niezbędne materiały papiernicze.

Kierownik dysponuje telefonem, z którego w razie potrzeby dziecko może skorzystać lub Państwo mogą zadzwonić pod ten numer. Prosimy o niedawanie telefonów, ponieważ chcemy, żeby półkolonie były „analogowe” i naszą misją jest pokazanie świata, w którym można się bawić grami planszowymi, czytać książki i rysować na kartce papieru, zamiast na ekranie. Korzystanie będzie rozpraszało uwagę dziecka. Nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne zniszczenia lub zaginięcia sprzętu.

WYŻYWIENIE

Oczywiście. Prosimy wcześniej o podanie takiej informacji i na życzenie załatwiamy specjalne menu, w których nie ma składników wywołujących alergię.

Zapewniamy pełne wyżywienie- drugie śniadanie, obiad i podwieczorek. Ze względu na różne gusta umożliwiamy dzieciom wybór jednego z dwóch zestawów obiadowych. Przed rozpoczęciem turnusu prosimy o podanie preferencji żywieniowych dziecka. W sali znajdują się ciepłe i zimne napoje oraz przekąski. Pierwszy posiłek jest dopiero o godzinie 10.00, więc prosimy dać rano dziecku śniadanie przed wyjściem.

AKTUALIZACJA 29.05: ZAJĘCIA A KORONAWIRUS

29 maja Ministerstwo Edukacji i Ministerstwo Zdrowia wyraziło zgodę na organizację wypoczynku dla dzieci w wakacje 2020.

Gdyby jednak sytuacja się zmieniła w przypadku odwołania Wakacji Małego Geniusza, rodzicom będzie przysługiwał zwrot opłaty lub możliwość skorzystania z vouchera na półkolonie w kolejnym sezonie.

Mały Geniusz będzie stosował się do wytycznych GIS, MZ i MEN dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży. Dołożymy wszelkich starań, żeby dzieci mogły mieć świetną zabawę i jednocześnie być bezpieczne. W związku z sytuacją epidemiczną w tym sezonie wprowadzamy szereg uregulowań organizacyjnych, które pozwolą na bezpieczny wypoczynek dzieci. Na wszystkich turnusach będziemy prowadzić zajęcia edukacyjne z zakresu zagrożeń związanych z Covid-19. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem higieny, który znajduje się tutaj.

Zajęcia oraz plan dnia będą ustalane w taki sposób, aby program był jak najciekawszy i angażujący dla uczestników a jednocześnie by zminimalizować ryzyko zakażenia. Dzieci będą podzielone na małe grupy, które nie będą miały ze sobą kontaktu. Dużo czasu będziemy spędzać na świeżym powietrzu, a sale i pomieszczenia, z których korzystamy, będą regularnie wietrzone i dezynfekowane. Ze względu na wprowadzone obostrzenia rezygnujemy z tradycyjnych wycieczek.

Ze względu na wprowadzone obostrzenia prosimy rodziców o przygotowanie dzieciom II śniadania np. kanapki. Catering będzie przywozić dzieciom obiady i podwieczorki w jednorazowych pojemnikach. Prosimy o przyniesienie ze sobą bidonu z wodą, które w miarę potrzeb będziemy uzupełniać.

Prosimy o zaopatrzenie dzieci w indywidualną osłonę nosa i ust (maseczkę lub przyłbicę). Prosimy z nich korzystać podczas przyprowadzania i odbioru dzieci oraz przy przemieszczaniu się pomiędzy różnymi pomieszczeniami (np. w drodze na stołówkę, podczas korzystania z pionu sanitarnego). Podczas zajęć w grupie dzieci nie muszą nosić maseczek, choć oczywiście mogą.

Jeżeli dziecko choruje na chorobę przewlekłą, mogącą narazić je na cięższy przebieg zakażenia koronawirusem, rodzic/prawny opiekun, ma obowiązek poinformować organizatora o tym fakcie na etapie zgłaszania udziału w wypoczynku. W przypadku występowania u uczestnika chorób przewlekłych konieczne jest dostarczenie opinii lekarskiej o braku przeciwwskazań zdrowotnych do udziału w wypoczynku.

Przed rozpoczęciem półkolonii prześlemy Państwu Przewodnik dla rodziców zawierający szczegółowe informacje dotyczące organizacji półkolonii w te wakacje. Prosimy o zapoznanie się z jego treścią oraz z regulaminem higieny,  który znajduje się tutaj.

ZAJĘCIA

Zajęcia dedykowane są dzieciom w wieku od 6 do 10 lat.

Każdego dnia będą odbywać się zajęcia sportowe. Dodatkowo Mali Geniusze będą poznawać gry analogowe i zespołowe, a Magiczny Gość dnia, zaznajomi Małych Geniuszy z tajnikami prawa, finansów, protokołu dyplomatycznego, pierwszej pomocy, eksperymentów, budowania wizerunku, tworzenia scenografii, języka migowego i wielu innych dziedzin. Oprócz tego dzieci mają też czas na swobodną zabawę pod okiem doświadczonych pedagogów.

Zajęcia prowadzą doświadczeni pedagodzy z kwalifikacjami, którzy przeszli 3-etapowy proces rekrutacji. Dzieci są przez cały czas trwania zajęć pod opieką 2 pedagogów. Dodatkowo na każdej półkolonii jest kierownik, który sprawuje opiekę merytoryczną nad wychowawcami. Zajęcia programowe mogą być prowadzone także przez specjalistów z danych dziedzin (gości odwiedzających zajęcia czyli „mistrzów”), w takim przypadku dzieci są pod opieką trzech osób.

Liczebność grup waha się przeważnie między 15 a 30 osób, w zależności od lokalizacji i wielkości sal.

W pierwszym dniu zajęć rodzice otrzymują aktualny grafik na dany turnus. Dbamy o to, by program był zróżnicowany i ciekawy w każdym turnusie. Zawsze są zajęcia artystyczne, sportowe, językowe, humanistyczne i ścisłe. Ze względu na bardzo dużą liczbę osób prowadzących zajęcia specjalistyczne i ich dużą aktywność zawodową nie mamy możliwości podania dokładnego grafiku z dużym wyprzedzeniem.

Posiadamy bardzo duże doświadczenie w organizacji półkolonii. W zajęciach Małego Geniusza wzięło udział już ponad 11 tysięcy zadowolonych dzieci. Zorganizowaliśmy 432 turnusy półkolonii w 9 miastach w Polsce.

Prosimy o przekazanie dziecku czapeczki, która ma osłaniać przed słońcem. W przypadku bardzo wysokich temperatur wychodzimy na dwór w godzinach, w których jest najmniejsze słońce lub korzystamy z sali gimnastycznej. Jeżeli rodzice mają takie życzenie, możemy posmarować dziecko kremem z filtrem, który zostanie przez nich przekazany. Ze względu na częste alergie i różne preferencje rodziców nie praktykujemy smarowania dzieci naszym kremem.

Prowadzimy półkolonie dla dzieci od 6 do 10 roku życia. Mali Geniusze znajdują się razem w grupie, co jest wyjątkową okazją do nauki funkcjonowania w zróżnicowanym środowisku. Dzieci w szkole uczą się konkretnych treści dostosowanych do ich rozwoju psychofizycznego np. nauka pisania liter, czytania czy mnożenie i dzielenie dla starszych dzieci. Jednak na naszych półkoloniach zajęcia są dostosowane do każdego wieku i mają za zadanie inspirować. Zgodnie z metodą Montessori starsze dzieci uczą się odpowiedzialności, uważności, dbania o inne osoby podczas opieki nad młodszymi, a maluchy podpatrują starsze dzieci i uczą się poprzez obserwację, jak starsi radzą sobie z różnymi problemami. Na co dzień rzadko mają możliwość obcowania z osobami w innym wieku. Staramy się, by grupy liczyły zawsze ponad 15 osób, co umożliwia znalezienie sobie przez dziecko kolegi lub koleżanki.

Nasze zajęcia mają inspirować do samodzielnego zgłębiania tematu. Oczywiście dziecko nie wyjdzie z zajęć z wiedzą, jaki wpływ ma ekspansywna polityka monetarna w oligopolu lub czym jest funkcja Cobba-Douglasa, ale dowie się, że mama i tata muszą pracować, żeby zarobić pieniądze, za które potem kupują coś dziecku. Uczymy jak wpływają na nas reklamy, że warto oszczędzać itd. Zajęcia mają interaktywną formę i są nauką przez zabawę. Prowadzimy zajęcia również w innych dziedzin, które wydają się nie być dla dzieci np. prawo, sztuka wystąpień publicznych, medycyna. Otrzymujemy pozytywne informacje zwrotne od rodziców, których dzieci brały udział w takich zajęciach.

Na dworze odbywają się zajęcia ruchowe zarówno latem, jak i zimą. W związku z tym prosimy zawsze ze względów higienicznych o zabieranie obuwia na zmianę oraz o ubrania dostosowane do temperatury.

Każdy turnus zgłaszany jest do Kuratorium Oświaty, przez co mają Państwo gwarancję, że wszystkie należne procedury bezpieczeństwa będą kontrolowane przez właściwy urząd.